• Now Playing

    schedule
    4:00pm Tom Makucev

TODAY on WPKN

The Broadcast Schedule for Saturday, April 19, 2014

3rd Saturday

11 PM (Friday): Radio Nothing: Rod Richardson (fill-in)

2 AM: CT ROCKS! with Bob D’Aprile

6 AM: The Carousel: Dave Z.

9 AM: The Car Bob Show: Bob Costanzo and the Car Bob Crew

11 AM: Barricada: John Lugo

1 PM: Dancing Barefoot: Deb Guhl

4 PM: Saturday ViBeZ: DJ Dizz-E

7 PM: Esoterica Et Cetera: Jeff Day

10 PM: Mikki’s Room

2 AM (Sunday): Icon: In The Domain

The Broadcast Schedule for Friday, April 18, 2014

3rd Friday

11 PM (Thursday): Dance Mix Radio: DJ Ren

2 AM: Eli Malone

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Doug Echols

10 AM: Zanj Radio: Maud Joseph

12 Noon: State of the Arts: Richard Pheneger & Peggy Nelson

1 PM: PURE: howard thompson – “The Hamell On Trial Show”

4 PM: Pete Stewart (fill-in for Connections: Eric Cocks)

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: CounterSpin: weekly news magazine from Fairness And Accuracy In Reporting

8 PM: Rogue Radio: Scott Thompson (fill-in for Ray Terlaga)

11 PM: Radio Nothing: Rod Richardson (fill-in)

2 AM (Saturday): CT ROCKS! with Bob D’Aprile

The Broadcast Schedule for Thursday, April 17, 2014

3rd Thursday

2 AM: Rob Merritt

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Bob Chamenko (fill-in for Cliff Furnald)

10 AM: A Miniature World: Binnie Klein

12 Noon: The Organic Farmstand: Guy Beardsley and friends

1 PM: All Mixed Up: Peter Bochan

4 PM: CT ROCKS! with Bob D’Aprile

In-studio:

  • Kristen Graves / Glenn Roth / That Virginia
  • Marcella Kurowski / Chris Cavaliere
  • Merideth DiMenna + John Torres / Oh Cassius!

via phone:

  • Rob Derosa on Daffodil Fest 2014
  • CTindie.com update / Ab Origine

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: Between The Lines

8 PM: Blues In The Evening: Bob Shapiro

11 PM: Eric Ford

2 AM (Friday): Eli Malone

The Broadcast Schedule for Wednesday, April 16, 2014

3rd Wednesday

11 PM (Tuesday): For Rock Snobs Only: Paul Bercovici

2 AM: Adrift In The Airwaves: DJ Darkflow

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Ebong Udoma

9 AM: The Carl J. Frano Show: Carl J. Frano

12 Noon: Kathy’s Corner: Kathy Connor

1 PM: Music Sacred And Profane: Nick Jacobs

4 PM: The Jazz Sound: Rick Petrone

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: The Forest And The Trees: Melinda Tuhus

8 PM: Speaking to Your Spirit: Cheryl Palmer

11 PM: DJ Mondavi

2 AM (Thursday): Rob Merritt

The Broadcast Schedule for Tuesday, April 15, 2014

3rd Tuesday

11 PM (Monday): Michael Dunham

2 AM: Dance Mix Radio: DJ Ren

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Radio Base Camp: Steve di Costanzo

9 AM: Radio Nothing: Rod Richardson

11:55 AM: The WPKN White Rose Political Calendar

12 Noon: First Voices Indigenous Radio: John Kane (substituting for Tiokasin Ghosthorse)

1:00 PM: Jazz And Standards: Malcolm C. Dankner

4 PM: Radio Something: Valerie Richardson

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: Sea Change Radio

8 PM: Bill Cosentino (fill-in for Five String Circus: Pete Kaufman)

11 PM: For Rock Snobs Only: Paul Bercovici

2 AM (Wednesday): Adrift In The Airwaves: DJ Darkflow

The Broadcast Schedule for Monday, April 14, 2014

2nd Monday

12 AM: Paralelo Zero-Radio Brazil: K C Vaz

2 AM: The A List: Sam Hopkins

6 AM: Alternative Radio: David Barsamian

7 AM: Bensonian Radio: Michael Benson

9 AM: Dave Hogan (fill-in)

12 Noon: Special Community Programming: Cultural Alliance of Fairfield County

1 PM: The Jazz Sound: Rick Petrone

4 PM: Pete Stewart

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM This Way Out: The International Lesbian & Gay Radio Magazine

8 PM: Counterpoint: Scott Harris

Featured Guests:

  1. Timothy Karr senior director of strategy with the media democracy group Free Press. He talks about the coalition of groups challenging the proposed Comcast-Time Warner Cable television merger, and if authorized by the FCC – the likely impact on consumer choice, diversity and increased cable bills.
  2. Medea Benjamin co-founder of Code Pink Women for Peace and author of the book, Drone Warfare: Killing by Remote Control, discusses her many campaigns for peace and social justice, as well as her recent detention in Egypt. In early March Medea was to join an international delegation of women traveling to Gaza for International Women’s Day. Instead she was detained at the Cairo airport, where she suffered a dislocated shoulder and fractured arm with a torn ligament at the hands of Egyptian police. Medea will receive the Gandhi Peace Award from the group Promoting Enduring Peace on Wednesday, April 16 at the United Church on the Green, New Haven, CT at 7:00 pm. Free admission. For more information visit www.pepeace.org/2014gpa
  3. Shahid Buttar, executive director of the Bill of Rights Defense Committee talks about his group’s current campaign to raise public awareness about national security and surveillance state abuses beyond what we now know about unchecked National Security Agency spying on Americans’ communications.
  4. Charles Bell, Programs Director for Consumers Union, the nonprofit publisher of Consumer Reports, works on a wide range of consumer policy issues. He discusses the current effort of for-profit medical corporations working toward the privatization of hospitals in Connecticut and other states.

10 PM: Writer’s Voice: Francesca Rheannon

Robert Harris talks about his terrific new novel about the Dreyfus Affair and the whistleblower who blew it wide open: An Officer And A Spy. And Francine Prose talks about her new historical novel about France in the 1930s: Lovers At The Chameleon Club-Paris, 1932.

11 PM: Michael Dunham

2 AM (Tuesday): Dance Mix Radio: DJ Ren

The Broadcast Schedule for Sunday, April 13, 2014

2nd Sunday

10 PM (Saturday): Mikki’s Room

2 AM: The A List: Vinny

5 AM: Haitian Program: Pierre Merisier or Maud Joseph

7 AM: Integrative Wellness: Ameni Harris, Maud Joseph, Dr. Z.

10 AM: Morning Maniac Music: David Golden

1 PM: Sunday Brunch Concert

2 PM: La Esquina Latina: Latin Music with Luis or Edwin

5 PM: Between The Lines – the week’s under-rerported news stories and analysis. Produced by Scott Harris

5:30 PM: Amazon Radio: Pam Smith

7 PM: Antique Blues: Bill and Joan Nolan

10 PM: David Schwartz

12 AM (Monday): Paralelo Zero-Radio Brazil: K C Vaz

2 AM (Monday): The A List: Sam Hopkins

The Broadcast Schedule for Saturday, April 12, 2014

2nd Saturday

10 PM (Friday): DJ Mondavi

2 AM: CT ROCKS! with Bob D’Aprile

6 AM: Transportation: Rob Reeves

9 AM: Transportation: Car Bob

11 AM: Transportation: John Lugo

1 PM: Transportation: Bob Johnson

4 PM: Icon In The Domain

7 PM: Rogue Radio: Scott Thompson (fill-in for Leaving The 20th Century With No Regrets: Scott Shapleigh)

10 PM: Mikki’s Room

2 AM (Sunday): The A List: Vinny

The Broadcast Schedule for Friday, April 11, 2014

2nd Friday

11 PM (Thursday): Ed Flynn

2 AM: Shut Up & Listen: Mystery Girl

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Transportation: Del ‘In Transition’

9 AM: Transportation: Dave O.

12 Noon: State of the Arts: Richard Pheneger & Peggy Nelson

1 PM: Transportation: Bruce Swan

3 PM: Transportation: Mark Mushin

5 PM: Transportation: Jim Motavalli

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: CounterSpin: weekly news magazine from Fairness And Accuracy In Reporting

8 PM: Ray Terlaga: music, Skies of Bridgeport

10 PM: DJ Mondavi

2 AM (Saturday): CT ROCKS! with Bob D’Aprile

The Broadcast Schedule for Thursday, April 10, 2014

2nd Thursday

11 PM (Wednesday): Lounge Sounds: Jose C. & Eddie G.

2 AM: Rob Merritt

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Cliff Furnald

10 AM: A Miniature World: Binnie Klein

12 Noon: Sustainable East End: Francesca Rheannon

Host Francesca Rheannon talks with Scott Chaskey about his book Seedtime: On the History, Husbandry, Politics and Promise of Seeds. Chaskey is manager of the Quail Hill Farm in Amagansett, New York’s first Community Supported Agriculture organic farm. The farm is owned by the Peconic Land Trust; an organization devoted to preservation of farms and open space on Long Island’s east end. Sustainable East End is a monthly series about issues of land use, water and energy resources and the food industries on the twin forks of Long Island. Programs are archived at eastendreport.blogspot.com

12:30 PM: The Forest And The Trees: Melinda Tuhus

1 PM: Radio B&B: Buskin and Batteau

4 PM: John Motavalli

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: Between The Lines

8 PM: Blues In The Evening: Al Bell

11 PM: Ed Flynn

2 AM (Friday): Shut Up & Listen: Mystery Girl

The Broadcast Schedule for Wednesday, April 9, 2014

2nd Wednesday

11 PM (Tuesday): Monsoon Radio: Daniel Bass

2 AM: Adrift In The Airwaves: DJ Darkflow

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Solidarity: Garnett Ankle

9 AM: Mirror Ya Vibes: I Messiah

12 Noon: Emotion Roadmap: Chuck Wolfe

1 PM: Sometimes Classical: Richard Epstein

4 PM: Mike Zito

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: Tidings from Hazel Kahan

In the second of a two-part Tidings program Hazel Kahan and Clare Wigfall, Berlin-based British author of the novel All the Sounds and Nothing, continue the conversation about handwritten letters, how email can never take their place and how difficult it is, in these times, for letter writing to retain its once important place in our lives. Tidings is produced by Tony Ernst and archived at hazelkahan.com

8 PM: Jeff Wignall

11 PM: Lounge Sounds: Jose C. & Eddie G.

2 AM (Thursday): Rob Merritt

The Broadcast Schedule for Tuesday, April 8, 2014

2nd Tuesday

11 PM (Monday): Sonic Spectrum: Chris Ferrio

2 AM: Dance Mix Radio: DJ Ren

6 AM: Democracy Now! Amy Goodman and Juan Gonzalez

7 AM: Radio Base Camp: Steve di Costanzo

9 AM: Radio Nothing: Rod Richardson

11:55 AM: The WPKN White Rose Political Calendar

12 Noon: First Voices Indigenous Radio: John Kane (substituting for Tiokasin Ghosthorse)

1:00 PM: Jazz And Standards: Malcolm C. Dankner

4 PM: The Quest: Terry Hopper

6:55 PM: WPKN Local News – from CTNewsJunkie.com, CTMirror.org, EastEndBeacon.com, RiverheadLocal.com, SoutholdLocal.com and more.

7 PM: Feature Story News

7:30 PM: Sea Change Radio

8 PM: Jim Motavalli

11 PM: Monsoon Radio: Daniel Bass

2 AM (Wednesday): Adrift In The Airwaves: DJ Darkflow